Křeček syrský


Základní požadavky pro chov

Křeček syrský je samotář, dalšího křečka v ubikaci by zabil!

Ubikace

O rozměrech minimálně 75 x 40 cm (ideálně 80 x 40 cm či více – teritorium v přírodě je až 40×40 metrů!), s hlubší vanou na velkou vrstvu podestýlky a takovou výškou, aby se do klece pohodlně vešel kolotoč o průměru minimálně 28 cm. Maximální vzdálenost mezi dráty klece je 1 cm, pokud je větší, křeček může utéct nebo se zaklínit mezi dráty. Vhodný je také plastový box (např. box IKEA SAMLA 78x56x43 cm/130 l) s víkem ze silného pletiva. Když klec nemá dost vysoké dno, je možné ji z venkovní strany obalit kartonem, aby křeček mohl norovat. Terárium/akvárium musí mít zabezpečenou vrchní část a musí být dobře odvětrávané.

Vhodné ubikace:
Klece: Alaska, Zolux Neo Nigha, Ferplast Cricetti, Akvamex Style 120cm, Selko Gabbia 100cm, Savic Plaza Knock Down 80cm, Zolux Silta 78cm.
Duna boxy: Ferplast Duna maxi multy 100cm, Ferplast Duna multy 71cm
Plastový box: box IKEA Samla 130L, Obi Santos největší
Akvária a terária: jakákoliv ve správné velikosti a dobře větraná s krytou vrchní částí
Dřevěná klec: Tectake kostka 95cm, Tectake 6 hran 115cm

Celkově nevhodné ubikace: vše malých rozměrů, ubikace plné plastu, tunelů, malých kolotočů. Vlastně celkově všechny klece nabízené ve zverimexu. Viz přiložená fotografie.

Jak poznat, že se křeček nudí nebo je v malé kleci?
– Kousání mříží
– Závislost na kolotoči
– Běhaní sem a tam po kleci
– Dokonce může onemocnět mozkovou poruchou
– Ničení vybavení v ubikaci

Vhodné ubikace https://chovna-stanice-luna.cms.webnode.cz/moje-ubikace/ 

Kolotoč

Neboli běhací kolečko, nejlépe plastové nebo dřevěné, s plným dnem, o průměru minimálně 28 cm pro dospělého křečka. Křeček má velkou potřebu pohybu, kolečko mu nahrazuje noční dlouhé cesty za potravou.
U dlouhosrstých samců je potřeba si dávat velký pozor, aby kolotoč neměl středovou tyč. Na středovou tyč by se mu mohly namotat chlupy a při nejhorším by ho to mohlo skalpovat.

Vhodné kolotoče

–Plastové kolotoče – Tento kolotoč se ale nehodí pro dlouhosrsté, jak jsem psala výše. Výhodou je výborná omyvatelnost, pokud křeček čůrá nebo značkuje do kolotoče. Nevýhodou je, že pokud ho bude kousat, plast mu uškodí (mě osobně se nikdy nestalo, že by ho křeček kousal).
Dřevěné kolotoče – kolotoče by neměly mít nášlapné výstupky, měly by být uvnitř hladké, nejlépe vyložené korkem.. Výhodou je přirozenost materiálu, tudíž ho křeček může kousat a nic se nestane, dále pak vypadá dobře v ubikaci. Nevýhodou je mytí, které je složitější oproti mytí plastu.

Nevhodné kolotoče

–Kovový – kovový malý drátěný kolotoč je smrtelná past. Křečkovi hrozí zlomení packy v mezeře mezi drátky a při nejhorším zlomení vazu přes úhlopříčné části. Navíc bývá vždy malinký, takže se křečkovi ohýbá páteř. Tento kolotoč vám většinou doporučí ve zverimexu, což je velmi špatně. Kolotoč se nehodí pro žádné zvíře, prosím, vyhoďte ho.
Malý plastový, který je většinou součástí klece – křečkovi se v menším kolotoči než 28cm nebezpečně ohýbá páteř.
Běhací koule – Křeček v ní nemůže dýchat, pořád do něčeho naráží, běhá v tom kvůli tomu, že se snaží utéct. Koule bývají malé, takže se křečkovi ohýbá páteř. Dále pak se do ní může vyčůrat a pak se v tom celý namočí, tím jak se točí.

Napáječka

Dovnitř do ubikace doporučujeme skleněnou s kovovou trubičkou, pokud je upevněná zvenku, např v kleci, je vhodná plastová s kovovou trubičkou. Objem napáječky by měl činit minimálně 50 ml.

Miska na krmivo

Nejlépe keramická, aby ji křeček nemohl lehce převrhnout. Jídlo můžete také jen vysypat na podestýlku po kleci.

Vybavení do klece

Dřevěný domeček, proutěná nebo trávní skrýš nebo tunel, dále jsou vhodné také krabičky z neobarvené lepenky nebo kartonu. Vše musí být ideální velikosti, aby se křeček v nějakém otvoru nezasekl (minimalně 8cm). Vybavení je vhodné přírodní, ne plastové. Křeček poté vybavení může okusovat, dělat si z něj hnízdo nebo se v něm jen schovávat.
Klec by se měla vybavit přírodně. Tak jak by měl křeček ubytování v přírodě. Takže rozhodně žádné plasty. Můžete použít také jemné seno (pozor na ostré kousky, hrozí zapíchnutí do oka), dřevitou vlnu, písek, přepečnou hlínu (ne ze zahrádkářství, obsahují nevhodné látky), kokosový substrát. Můžete použít také klasy obilovin, hlavy slunečnic nebo klasy kukuřice.

Materiál na hnízdo

Osvědčeným materiálem na hnízdo je nebílený a nebarvený toaletní papír, ubrousky či papírové kapesníčky, které křečkovi natrháme na menší kousky. Křeček si vše sám odnese do domečku nebo do místa, ve kterém se rozhodl si udělat hnízdo. Nevhodným materiálem pro stavbu hnízda je vata, tištěný novinový papír, aromatizovaný ubrousek a jakákoli tkanina.

Podestýlka

Doporučujeme používat výhradně přírodní podestýlku – konopnou podestýlku, hobliny, dřevěné štěpky (např. Tier Wohl), papírovou Kaytee, Cunipic. Křeček potřebuje nejméně 15-20 cm vysokou vrstvu podestýlky, aby mohl hrabat tunely. Nedoporučujeme kukuřičnou podestýlku, po zvlhnutí může plesnivět. Jako podestýlka není vhodné seno, pelety, asan, hobliny s vůní, vata ani kočkolit.

Záchod

Všichni křečci z naší chs umí používat záchod, do kterého chodí močit. Podestýlka zůstává suchá a nemusí se příliš často uklízet. Jako záchod můžete použit např. velká miska či skleněná nádoba (např. IKEA FÖRVAR). Jako výplň: písek pro činčily (musí se častěji uklízet) nebo přírodní hrudkující kočkolit (pohlcuje zápach).

Krmivo

Na trhu je nepřeberné množství různých druhů speciálních směsek pro křečky a křečíky, od levnějších až po ty nejdražší. Při jejich výběru bychom měli vycházet hlavně z poměru bílkovin (ideální 17-19%), tuku (ideální 4-7%) a vlákniny (ideální 6-15%). Krmení by nemělo obsahovat velké množství "barevných kousků", velké množství slunečnicových semínek a obecně by se měla směska co nejvíce blížit přirozenosti. Ideální je směs, která bude obsahovat zároveň ovoce a zeleninu, ale třeba i sušené moučné červy .Kvalitní směs na krmení např. Goldie od Křupátka, Puur, Versele laga nature, Korona natury, Mixerama, Rodipet, Brit, JR farm, Little one. Bez medů a barviv.

Seznam vhodných potravin: https://krecciklub.cz/vhodne-potraviny/